Pycha – niedostępna

Pycha – niedostępna

Wyślij zapytanie

Cykl: 7 Grzechów Głównych
Farby akrylowe na banerze reklamowym, stalowy stelaż, kosy, piła tarczowa.
Praca sygnowana,
Wymiary: 280 x 280 cm
Rok powstania: 2010
_____

Obiekt Pycha – z cyklu 7 Grzechów Głównych

Przewrotność tej pracy ma kilka warstw. Jest ona namalowana na banerze reklamującym prezerwatywy. Przy wnikliwej obserwacji można po lewej stronie odczytać napis „zadbaj o swój interes”. Jest to sugestia  że w  pogoni za dbałością o własny interes możemy ulec niebezpiecznej, uwodzicielskiej – i jak się w przeszłości okazało – zgubnej potędze symboli władztwa i siły. Grzech pychy to zachłyśnięcie się pozorami potęgi i piękna, które często niosą upokorzenie innych ale i własny upadek. Baner malowany jest w sposób brutalny i ekspresyjny. Kosy zamieniają się w skrzydła, a zastosowanie  wyszczerbionej piły tarczowej jako wieńca wawrzynu, podbija poczucie brutalnej agresji, która kusi swoją bestialską mocą.

Powstał w 2000 roku jako pierwszy z Cyklu 7 Grzechów Głównych. Po raz pierwszy prezentowany na wystawie habilitacyjnej w Gdańskiej ASP.

Brał udział jako mobil (na stalowych kołach od dawnej maszyny rolniczej) w spektaklu otwarcia wyremontowanego Centrum Sztuki Św. Jana w Gdańsku w 2011roku. Spektakl multimedialny Świątynia Sztuk Wszelakich w inscenizacji Roberta Florczaka. Robert Florczak za spektakl Świątynia Sztuk wszelkich i spektakl Triumf Ognia Ciał i Maszyn otrzymał Pomorską Nagrodę artystyczną w 2012r

Prezentowany jako baner w Kunstraum Kieswerk w Weil am Rhein w Niemczech podczas Kieswerk Open Air Festiwal w 2015r

Prezentowany jako obiekt mobil na wystawie „Robert Florczak Retrospective, Recykling, Remix” w Sopockiej Państwowej Galerii Sztuki w 2018r.

Link do fragmentu spektaklu

Dostępność:

Praca niedostępna

    Podobne prace