Shamefaced

Shamefaced

Wyślij zapytanie

MATERIAŁ: Brąz patynowany i malowany
WYMIARY: 220 x 65 x 40 cm
(Wysokość mierzona z podstawą)
EDYCJA: 3/6
Praca sygnowana
_
Shamefaced – z ang. zawstydzony, skruszony.
Rzeźba jest rozważaniem nad intymnością i jej rodzajami. Przedstawia postać męską w klasycznej pozie kontrapostu. Dłońmi zakrywa twarz w zamian bezwstydnie eksponując ciało.
Kolorowe geometryczne elementy stanowią rodzaj „dekoracji”, który jak biżuteria jeszcze bardziej zakrywa i odwraca uwagę od twarzy. Mówi się, że „oczy są zwierciadłami duszy”, jeśli to prawda, to opowieści o tej duszy nie poznamy, bo są one nieodwołalnie i na zawsze zakryte. W zamian do woli możemy podziwiać harmonijnie zbudowane ciało i pewnie dla wielu to wystarczy.
Rzeźba ta z jednej strony jest wyrazem krytycznej postawy do współczesnej kultury obrazu, która obiecuje szybkie, ale powierzchowne zaspokojenie i korzystając z chwilowej uwagi zapowiada już kolejna podnietę nie pozwalając wybrzmieć poprzedniej.
Z drugiej polemizuje z arystotelesowską koncepcją kalokagatia mówiącą, że dwie wartości piękno i dobro są nierozerwalne. Czy tak być musi zawsze? Czy tak jest w tym wypadku? Przecież jedyne co widzimy to piękne ciało.