Wyświetlanie wszystkich wyników: 2

Julia Curyło urodziła się w Warszawie w 1986 r. Ukończyła z wyróznieniem studia na wydziale Malarstwa w pracowni prof.Leona Tarasewicza na warszawskiej Akademi Sztuk Pięknych . Jest autorką obrazów oraz instalacji prezentowanych w przestrzeni publicznej.
W styczniu 2010 roku wygrała konkurs zorganizowany przez Galerię A19. Pokazany w warszawskim metrze wielkoformatowy mural „Baranki Boże” przyniósł rozgłos artystce. W tym samym roku Curyło wygrała Ogólnopolski Przegląd Malarstwa Młodych PROMOCJE. W 2011 roku została nominowana do prestiżowej nagrody 10. Konkursu im. Gepperta, a w 2012 do nagrody czasopisma Arteon. W 2012 i 2016 otrzymała stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jest autorką ponad 60-ciu wystaw w kraju i za granicą. Jej prace znajdują się w państwowych kolekcjach sztuki min. Muzeum Narodowego w Gdańsku, Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum Sztuki w Legnicy oraz Dolnośloskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych. Regularnie zajmuje wysokie notowania w corocznym Kompasie Młodej Sztuki. W 2021 nakładem brytyjskiego wydawnictwa Unicorn ukazła się książka pt “Ko(s)miczny obraz rzeczywistości w malarstwie Julii Curyło”. W lipcu 2021 obroniła z wyróznieniem pracę doktoską i uzyskała stopień doktora sztuki.
Ewa Sułek: „Malarstwo Julii Curyło przepełnione symboliką, hiperrealistyczne i surrealistyczne zarazem, porusza zagadnienia szeroko rozumianej współczesności i nowoczesności. Curyło interesuje dwuznaczność świata – pobożność zestawiona z perwersją, dziecinność z dojrzałością, moralność z rozwiązłością, prawda z fałszem czy piękno z kiczem. Korzenie jej twórczości odnajdziemy głównie w surrealizmie i neo-pop”