• Home
  • »
  • »
  • Kućma Wincenty

Nie znaleziono produktów, których szukasz.

Wincenty Kućma

Jak pisze Jan Pamuła – „jeden z najwybitniejszych współcześnie żyjących polskich rzeźbiarzy. Twórca, imponujący swą energią i witalnością i demonstrujący w swej twórczości dojrzały kunszt Mistrza, dla którego nie istnieją żadne przeszkody ani tajemnice związane z przekazywaniem swej wizji”.

Artysta w 1962r. ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie. Eksponował swoje prace na ponad 180 wystawach w kraju i zagranicą. Jego dzieła znajdują się w zbiorach Muzeów Narodowych w Krakowie, Warszawie i Poznaniu, w Muzeach Sztuki Medalierskiej we Wrocławiu i w Barcelonie, w Muzeum Sztuki w Sofii oraz w Muzeum Dantego w Rawennie.

Został odznaczony m.in. Orderem Orła Białego, Brązowym Medalem „Cracoviae Merenti”, medalem Papieskiej Rady ds. Kultury-Per Artem ad Deum, Orderem Polonia Restituta II kl. Komandorskim z Gwiazdą, Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, Złotym Medalem Ojca Świętego Jana Pawła II oraz nagrodą im. św. Brata Alberta za twórczość w dziedzinie rzeźby patriotycznej i sakralnej.

Należy w tym miejscu wspomnieć o zaprojektowanym przez Wincentego Kućmę, we współpracy z Jackiem Budynem, monumentalnym Pomniku Powstania Warszawskiego, zlokalizowanym nieopodal gmachu Sądu Najwyższego na warszawskim placu Krasińskich.

W 2000 roku został uhonorowany „Equitem Commendatorem Ordinis Sancti Gregorii Magni” nadanym mu przez Papieża za działalność w dziedzinie sztuki sakralnej (do czego w dużej mierze przyczyniła się realizacja katedry w Irkucku na Syberii).