Wyświetlanie wszystkich wyników: 2
Wyświetlanie wszystkich wyników: 2
Krzysztof Bednarski – rzeźbiarz, autor instalacji artystycznych. Tworzy i pracuje w Rzymie i Warszawie. Już od czasów artystycznej formacji akademickiej jednym z najwierniejszych jego kompanów stał się Karol Marks, dokładniej – jego wizerunek. To wówczas, oddając “Portret totalny Karola Marksa” 1978r , zrealizowany pod kierunkiem profesora Jerzego Jarnuszkiewicza, obronił dyplom na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Ścieżka twórcza Bednarskiego znaczona jest niezliczonymi inspiracjami już to ze świata osobistych doświadczeń, już to ze świata poezji, literatury, nauki i popkultury. W ten sposób pojawiły się słynne motywy – m.in. “Moby Dick” czy romby i klepsydry. To zaledwie niewielki skrawek form, jakie od lat przybiera ekspresja artysty – od rzeźb gipsowych, przez odlewy, po wieloelementowe instalacje artystyczne. Niebagatelną rolę w dorobku Bednarskiego odgrywa dyspozycja retrospektywna, manifestująca się w nieustannym powracaniu do starych prac, przerabianiu ich, ukazywaniu w nowych obliczach. I to te ostatnie tendencje od otwartego w roku 1999 “Pasażu Buty Włoskie” dają się we znaki najsilniej.
Prace Krzysztofa M. Bednarskiego znajdują się w kolekcjach najważniejszych muzeów polskich, jak Muzeum Narodowe w Krakowie, Poznaniu, Szczecinie, Warszawie, Wrocławiu, Muzeum Sztuki w Łodzi, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie, Zachęta Narodowa Galeria Sztuki w Warszawie, Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, kolekcje Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych w Łodzi i Wrocławiu, kolekcja Galerii Foksal w Warszawie, a także w kolekcjach zagranicznych, m. in. Collezione Giorgio Franchetti w Rzymie, Fondazione Federico Fellini w Rimini, Fondazione Morra w Neapolu, Fondazione Orestiadi w Gibellinie na Sycylii, Fondazione Mario Schifano w Rzymie, Fondazione Caporrella w Rzymie, Targetti Light Art Collection we Florencji, Muzeum Sztuki w Raumie, Finlandia oraz w licznych kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą.
Jest laureatem prestiżowych wyróżnień, m. in. stypendium włoskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych (1988-1989), nagrody-stypendium Ministra Kultury i Sztuki za wkład w promocję sztuki polskiej za granicą (1998), Nagrody im. Katarzyny Kobro (2004), Nagrody Artystycznej Kwartalnika „Exit” (2005) oraz Złotej Sowy Polonii (Wiedeń, 2012). W 2011 roku odznaczony Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. W grudniu 2017 roku otrzymał Franco Cuomo International Award przyznawany przez włoski Senat.