Wyświetlanie wszystkich wyników: 3

Jerzy „JotKa” Kędziora

Urodzony w 1947 r. w Częstochowie – rzeźbiarz, malarz, projektant. Studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku i Poznaniu, PLSP w Częstochowie, brał udział w wielu warsztatach i kursach mistrzowskich w kraju i za granicą (Niemcy, Francja, Portugalia).

Od początku swojej drogi twórczej Jerzy Kędziora interesował się sztuką kinetyczną i eksperymentami rzeźbiarskimi. Wydarzenia związane z protestami robotników, ruchem „Solidarność” zainspirowały artystę do stworzenia „Portretu Polaka czasów transformacji i Solidarności”. Ta realizacja z lat 80. zawiera prace z cyklów: „Chwiejni”, „Zreanimowani”, „Z odciągami”, „Pęknięty Głos”, „Wieszaki dla” czy „Uniformy dowódcze”. Chwiejność czasu, wyborów i bytu ówczesnego pokolenia stała się kanwą do artystycznych poszukiwań, które zaprowadziły rzeźbiarza w latach 90. do rozpoczęcia prac nad rzeźbami balansującymi, w których na pozór ciężkie i statyczne formy stały się ulotnymi przedstawieniami. Dzięki tym unikalnym pracom artysta stał się rozpoznawalny na świecie.

Choć to zaledwie jedna z wielu imponujących realizacji Artysty, warto wspomnieć – nieco lokalnie – o od lat balansujących nad krakowską Kładką o. Bernatka „akrobatach”. Rzeźby te niemal na stałe wpisały się w krajobraz Podgórza. Trwająca już ponad 4 lata wystawa „Między wodą a niebem” stanowi jeden z najosobliwszych zakątków nadwiślańskich spacerów. Oto, co o niecodziennej kolekcji 10, zawieszonych na linach, figur mówił sam Mistrz:

„Mniej więcej 20 lat temu byłem w środku projektu „Człowiek w czasach transformacji”. Zależało mi na tym, żeby stworzyć człowieka, który znalazł się na pewnej krawędzi. Ta lina miała to symbolizować. To że my balansujemy, szukamy wyjścia z pewnych krańcowych czasem – ale i mniejszych – wychyleń życiowych stało u podstaw tej idei”.

Rzeźby Jerzego Kędziory były eksponowane na prestiżowych wystawach, m.in. w Miami, Palm Beach, Abu Dhabi, Dubaju, Londynie, Berlinie, Lourdes, Wenecji czy Madrycie. Artysta jest laureatem wielu nagród (m.in. medal Gloria Artis, medale warszawskich Salonów Rzeźby, zwycięstwa w konkursach na pomniki: „Macierzy” we Wrocławiu, „300 lat Odsieczy Wiedeńskiej” w Orońsku, „Ks. Popiełuszki” w Częstochowie, „Krzyża w życiu współczesnego człowieka” w Warszawie) i wielokrotnym stypendystą Ministerstwa Kultury i Sztuki. Jest członkiem Światowego Sympozjum Rzeźby Kinetycznej, Międzynarodowego Stowarzyszenia Rzeźbiarzy Sculpture Network oraz Związku Polskich Artystów Rzeźbiarzy. Za swoją działalność artystyczną otrzymał w 2015 r. Honorowe Obywatelstwo Miami, a dzień 27 lutego ogłoszono tam Dniem Jerzego Kędziory.