Wyświetlanie wszystkich wyników: 5
Wyświetlanie wszystkich wyników: 5
Czesław Podleśny
„Kiedy pojawiają się moje rzeźby w przestrzeni publicznej, milknie mój komentarz: widz i rzeźba mają sobie więcej do powiedzenia niż by to zrobiła moja narracja. Czeka ich wiele pytań, na które muszą znaleźć swoją odpowiedź, ale dzięki temu odkrywają pokłady emocji, których ja nie dostrzegłem skupiając się nad formą i przekazem”
Czesław Podleśny (ur. 1959 w Rybniku), syn górnika, rzeźbiarz, rysownik, malarz, poeta. Uczył się w Liceum im. Antoniego Kenara w Zakopanem, w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku oraz Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom z wyróżnieniem w pracowni prof. S. Kulona.
Wraz z Jerzym Foberem i Andrzejem Szarkiem, jest współzałożycielem grupy artystycznej „…Kim jesteś”. Był rezydentem amerykańskich uczelni min. Maryland Institute College of Art w Boltimore, gdzie prowadził zajęcia ze studentami. Pięciokrotny stypendysta Ministerstwa Kultury i Sztuki. Uczestnik wielu wystaw i sympozjów rzeźbiarskich. Jego prace znajdują się w muzeach i zbiorach prywatnych. Od 2015 roku pomysłodawca i koordynator inicjatywy artystycznej WL4 Przestrzeń Sztuki w Gdańsku. Czeslaw Podleśny tworzy intrygujące postaci z metalu, będące rzeźbiarskimi kolażami, złożonymi z różnych materiałów i obiektów znalezionych. Są ciężkie groteskowe, a mimo to pełne ekspresji i dynamizmu. Często przybierają nieproporcjonalne formy. Kojarzą się z bohaterami komiksów, filmów i gier.
W 2018 uzyskał stopień doktora sztuki w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.
_______________
„Artysta uważa, że klimat Wybrzeża, atmosfera wszechobecnego Wolnego Miasta Gdańska stwarza olbrzymie możliwości odnajdywania nowych bodźców, inspiracji, możliwości i jako artysta poszukujący, niespokojny, niepokorny w końcu znalazł swoje miejsce. Uważa, że sztuka ma wymiar ogólnonarodowy, zachęca młodych artystów do opuszczenia swoich pracowni i spróbowania sił gdzieś dalej. Sam dużo podróżuje, bierze udział w sympozjach artystycznych, cały czas wystawia w Niemczech, Austrii, Włoszech, Słowacji, nie traci kontaktu z rzeczywistością, nie uważa się za pępek świata. Gdańsk przewietrza swoją wybitną oryginalną sztuką dalej zadając fundamentalne pytanie „Kim jesteś?” (Stanisław Seyfried)